?

Log in

No account? Create an account
Previous Entry Share Next Entry
Аршиця
мандрівки Карпатами
vasjaletsyn
За час мого мандрівництва в Карпатах тривалий час террою інкогніта для мене була Аршиця.

Хребет Аршиця — хребет у Ґорґанах (Українські Карпати), в Івано-Франківській області, що простягається з північного заходу на південний схід від села Мислівка до села Осмолода. Лежить на межиріччі річок Свічі та Лімниці.

Довжина понад 26 км. Висота до 1 587 м (г. Ґорґан Ілемський). Гребенева поверхня Аршиці вирівняна, південно-західний схил слабо розчленований, північно-східний — стрімкий, з численними річковими долинами. Складається переважно з пісковиків. У верхньому поясі поширені кам'яні осипища. Схили вкриті хвойними лісами (ялина, сосна). На вершині гребеня — чагарникове криволісся з сосни гірської та субальпійські луки (полонини). З румунської мови слово "аршиця" (arşiţa) перекладається "жара", "спека".


І от у серпні 2011 року начитавшись статей Віктора Верховинця (дуже рекомендую ) Звезда, сверкнувшая в Карпатах, Мандрівки озерами Аршиці разом з однодумцями пішов досліджувати шукати ключові об'єкти хребта Аршиця : залишки військового винищувача, невідомі озера та райшток.


Стартували ми в Осмолоді (лісництво Мшана). Першою ключовою точкою було озеро РосоханМаловідоме гірське (1120 м ) озеро що розташоване на схилах хребта Аршиця. Живиться водами г. Верх-Менчелик (1554 м). Довжиною 50-70 м (45 пар кроків Х 5 Х 29,5 розмір=66м) , шириною біля 20 м. Глибина 4.0-4,5 м, в залежності від опадів.

Явного вхідного і вихідного русла не має. Дно камянисте без ознаків грунту чи піска.На дні озера велика кількість затоплених колод. Незважаючи на це оз.Росохан характеризується кришталево чистою, холодною, на смак приємною, водою. В озері ознак життєдіяльності макроорганізмів не спостерігається. Кілька спроб розвести тут рибу успіхом не увінчались. Вкрай бідний підводний рослинний світ озера навіює думки про необхідність проведення аналізу складу води (скажем на вміст срібла, цинку , тощо). Якщо десь існує вода мертва, то її мабутьможна знайти тут. Значно нижче озера на дорозі спостерігається характерний вихід підводного русла, де власне формується гірський потік, який впадає в р.Мшана

Загадкову інтригу внесла помилка в відомій 500-метрівці "Центральні горгани" 2003р. видання, де оз. Грофянський став (а старі люди памятають що до інтенсивних вирубок Грофянський став виглядав озером) одержало другу назву оз.Росохан
Ed.ua

Далі вийшли на райшток або "аршицький фарватер"


з сайту http://victour.io.ua

Райшток місцями губиться в хащах а вцілому є дуже приємною стежкою.

Наступною ключовою точкою нашої мандрівки були пошуки озера Аршиця. Вони були тривалими й майже безуспішними :) Чисто випадково нам вдалось на нього потрапити.Не зустрічав раніше ніяких відомостей про існування озера і його назву, хіба хто може надати таку інформацію. Озеро лежить на висоті 1297 м, це найвище розташування озера на хребті Аршиця , тому й називаю його для себе – озеро Аршиця. В.Верховинець

Далі по плану були пошуки пам'ятника та залишків розбитого винищувача. Для цього нам ой як прийшлось полазити по височенних жерепах.


Крізь жереп проривається mine_ja11

Починають з'являтись рештки літака, а це ознака, що правильно йдемо :)

Знайшли пам'ятникПоруч з ним велика купа залишків літака
Слід зазначити, що за три дні мандрівки ми на Аршиці не зустріли жодної людини. Справді дикий куток Карпат!Теги: ,


  • 1
Василь, щось теги полізли і видно код замість знимок. (

Вже все ОК, може й то у мене щось заглючило.

Хочу знову туди! Є ще декілька цікавих обєктів.

А що ще там є цікавого?

ще озера, дикі ліси, звірі, гриби, якесь коралове болото, і

Щось їх дуже багато там падало!? Цікаво, літали з Франківська?

Точно не скажу , але багато літало з Мукачева

(Deleted comment)
Птахів багато, а щось із більшого ні.

Давно у мене в планах погуляти по Аршиці, але одному якось скучно там... НО маршрут цікавий.

Я йшов таково: Осмолода, лісництво Мшана - оз.Росохан-хр.Аршиця (траверсна стежка)-пол.Мшана-г.Яйко Ілемське-масив Укерні-Поганця-г.Молода - с.Осмолода

Трек є, но згідно "неписаних правил Аршиці" - він не для розповсюдження ! Без треку там цікавіше. Статті Віктора - добрий орієнтир.
ПС. Звертайтесь до мене на "ти".

коралове болото? Інтєрєсно :)

точніше кораловий корінь

а щось відомо про історію тої авіакатастрофи?

Відомо. Власне Віктор дослідив то всьо у своїй статті (рекомендую прочитати) http://victour.io.ua/s94331/zvezda_sverknuvshaya_v_karpatah

пи. си. вже нагуглив троха про неї...
дивно, на перший погляд, що ще можна на тамті літакові рештки натрапити.

Та там курча такі куски алюмінію і ше всякого технологічного металу, що можна купу рублів мати з металобрухту. Але хто то знесе звідти :)

Якщо сильно хочеш - то будеш ! Але варто поспішити, там планується чистка райштоку і втратиться "аршицький шарм" :)

Edited at 2012-06-19 16:35 (UTC)

А кто собирается чистить? Будут маркировку прокладывать?

ГО "Карпатські стежки". На рахунок маркування, точно не скажу а от прочистка планується (особливо завалів біля пол. Мшана).

На ці вихідні збираюсь туди з подругою, у двох, можливо ви знаєте що там зараз з маршрутом, чи є маркування. і якщо можна точніше координати впавшого літака.

Координати , на жаль , не можу поширити (читайте коментарі вище )

Звідки і куди саме плануєте ?

З Мислівки все промарковано (до пол.Мшана та г.Горган Ілемський ), чув інформацію (не перевірена ), що аршицький траверс лісники трохи розчистили

планували з осмолоди на мислівку, певно досить ризиковано, алее хто нє ріскуєт тот нє пьоть шампанского)))

Є вже актуальні мапи того району (на сайті від "Карпатських стежок" ) та прочищений лісниками райшток

  • 1